DEN ZEMĚ

Den Země se celosvětově slaví 22. dubna už od roku 1970. Jedná se o motivační svátek, který upozorňuje lidi na dopady ničení životního prostředí, které se bohužel každým rokem řeší a nelepší se. Proto jsme se rozhodli motivovat děti, aby na naši planetu Zemi nemyslely jen v tento den.

„ Milé děti, jestlipak víte co je dneska za den? “. „Představte si, že každý den v roce někdo slaví svátek. “ „ A dneska ho slaví Evženie a také naše planeta Země“. „ Co byste naší Zemi popřáli? “. Odpovědi některých děti, byli velmi úsměvné. Našim cílem na toto téma bylo i těm nejmenším dětem připomínat ochranu přírody a vysvětlit jim, že i my lidé jsme její součástí.

Děti se v naší školce seznámily, jak se třídí odpad, správně ho rozdělovaly do barevných kontejnerů a samy nám vyprávěly, zda ho doma třídí. Ve výtvarné činnosti tvořily naši planetu Zemi. Dozvěděly se, co se všechno dá vyrobit z jednotlivých materiálů (sklo, papír, dřevo a plast). A už ví, že součásti naši planety nejsme jen my lidé, ale také rostliny a živočichové.

Protože ve školce nemáme žádného zvířecího kamaráda, tak nám v tomhle směru pomohlo navštívit přírodovědné oddělení DDM v Orlové, kde probíhala akce „ ZVÍŘECÍ JEDLÍCI“. Zde se děti dozvěděly, kdo je býložravec, masožravec a všežravec. Poznávaly zvířata, ke kterým řadily obrázky s potravou. Velkým zážitkem pro ně bylo, když si některá zvířata mohly pohladit (užovku, sklípkana a agamu). Našly se i odvážlivci, kteří si se nebály a omotaly si hada okolo krku nebo ve svých dlaních držely sklípkana. U zvířat nám asistoval pan Bc. Adam Bura, který komentoval jejich život a tak se něco nového dozvěděly ne jen děti, ale také paní učitelky. Děti neodcházely s prázdnou, dostaly sladkou odměnu a také měly možnost vyrobit si čápa z vatových tampónků. Moc děkujeme DDM v Orlové za tuto událost, na své si zde přišly všechny věkové skupiny děti a moc si to všichni užili ! .

Táňa Hrušková