CELODENNÍ VÝLET – zámek Hradec nad Moravicí

TROCHU NEPOVEDENÝ ZAČÁTEK, ALE ŠŤASTNÝ KONEC!

,,UŽ JE TO TADY! HURÁ, JEDEME NA VÝLET!“ Bylo slyšet od rána z dětských úst. A opravdu, v úterý 14. 5. 2024 se starší děti z MŠ Okružní 917 v Orlové vydaly na celodenní výlet na zámek v Hradci nad Moravicí, kde je čekala RYTÍŘSKÁ POHÁDKA PRINC BAJAJA.

Začátek výletu se trochu nevyvedl, autobus přijel o 15 minut později a v Hradci nad Moravicí jsme zabloudili. ,,CO TEĎ? JEDEME POZDĚ! UŽ NA NÁS VŠICHNI ČEKAJÍ!“ S pomocí navigace a rady místního obyvatele jsme nakonec s mírným zpožděním dorazili na parkoviště u zámku, kde pro nás k velké radosti dětí přicválal PRINC BAJAJA na koni. Děti se nenechaly dlouho pobízet a klusem vyrazily za BAJAJOU na zámek. Rychle jsme se usadili a se svačinkou v ruce sledovali pohádku, kterou nás v roli vtipného vypravěče provázel ŠAŠEK. Po skončení pohádky se děti rozdělily do dvou skupin, procházely jednotlivá stanoviště, kde se seznámily a také si vlastnoručně vyzkoušely některá řemesla. Poznaly, co obnáší práce KOŇÁKA – krmení, hřebelcování, drezůra koně, RYTÍŘE – ochrana královské rodiny, zkusily si části brnění, rytířskou helmici, MLYNÁŘE – na mlýnském kameni si z obilí umlely mouku, TKADLENY – naklepávaly a česaly len, PRADLENY – ,,tloukem“ otloukávaly prádlo a poté drhly na valše. Vyzkoušely si také hry dětí z dřívější doby – chůzi na chůdách, udržení rovnováhy na balanční desce, hod kroužky na kůly, stavbu zámku z dřevěných kostek a k velké radosti děvčat i focení s kulisou princezny. Celé dopoledne provázelo krásné počasí, radost dětí z pohádky a zvládnutých úkolů.

Ale už nám také začalo kručet v břiše, takže jsme se vydali do blízké restaurace na výborný oběd a po něm jsme si udělali odpočinkovou siestu v zahradě zámku. Blížila se druhá hodina odpolední a tak jsme se už bez bloudění vydali na zpáteční cestu do MŠ za maminkou a tatínkem.

A co říct na závěr?  ,,ZAZVONIL ZVONEC A TO JE ŠŤASTNÝ KONEC NAŠÍ RYTÍŘSKÉ POHÁDKY!“

Ivana Papugová za MŠ Okružní