ADVENTNÍ ČAS V MŠ

ADVENT jedná se o slovo, které pochází z latinského názvu „adventus“, což v překladu znamená příchod. Období adventu je časem tajemna, očekávání, klidu a především těšení se na jeden z nejkrásnějších svátků v roce – Vánoce. Tento předvánoční čas se spojuje s adventním věncem, kalendářem, trhy, výzdobou nebo i dobou, kdy se peče vánoční cukroví.

Zeptali jsme se dětí : “Co si představíš, pod slovem advent? “ Děti ani netušily, co to znamená. Proto jsme toho využili a na přelomu listopadu a prosince jsme je seznámili s typickými znaky adventního období. Ukázali jsme jim, jak adventní věnec vypadá, čím se může zdobit a poté si ho děti sestavily samy dle své fantazie. Dozvěděly se, proč je zdobený 4 svíčky, jak se jmenuji a co symbolizují. Až bylo dětem vysvětleno, co vše advent obnáší, postupně si vzpomněly nebo vyprávěly jak si v první adventní neděli zapálili svíčku s maminkou a tatínkem.

Součástí adventu je i příchod Mikuláše, čerta a anděla. V těchto dnech si ve školce děti vyrobily jednotlivé postavy. Vyzkoušely si jak anděl “ létá“, vyprávěly, jak vypadá čert a naučily se “ čertí tanec“. U povídání o Mikuláši nesměla chybět básnička, kterou děti přednesou v naší školce na “ Mikulášské nadílce“.

V průběhu týdne děti navštívily DDM v Orlové, kde se uskutečnila akce “ MIKULÁŠSKÉ TVOŘENÍ “ v dílničkách. Zpočátku měly obavy, jestli už tam neuvidí opravdového čerta, ale neměly se čeho bát, nakonec ho tam jen  vyráběly. Papírového čerta lepily z vystřižených tvarů, u kterého rozvíjely jemnou motoriku a představivost.  Na konec si každý svého čerta pojmenoval, některé názvy byly velmi zajímavé.

Po cestě do školky jsme se rozhodli, že se půjdeme projít k místu, kde je umístěn vánoční stromeček a kde se i v první adventní neděli uskutečnilo rozsvícení stromečku. V místě si děti prohlížely stánky, kde se v tento čas konají “ vánoční trhy“.

Chtěli bychom, poděkovat za skvělou spolupráci v DDM Orlová a jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit této akce, která děti velmi zaujala.

Táňa Hrušková